  • PTS060301B100RP100
PTS060301B100RP100
advertisement
Manufacturer No:
PTS060301B100RP100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS060301B100RP100
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
VISHAY - PTS060301B100RP100 - PTC Thermistor, 100 ohm, SMD, PTS Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS060301B100RP100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    PTS
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Body Length or Diameter
    1.55mm
  • Case Code (Imperial)
  • Body Breadth
    0.85 mm
  • Output Type
    Analog
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Nominal Supply Current
    500μA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3%
  • Resistance @ 0°C
    100Ohm
  • R0-Nom
    100 Ω
  • Body Height
    0.45mm