  • PTS120602B500RPU00
PTS120602B500RPU00
advertisement
Manufacturer No:
PTS120602B500RPU00
HK JDW NO:
878-PTS120602B500RPU00
Description:
Vishay PTS120602B500RPU00 Temperature Sensor, -55+125 C, 2-Pin SMD
Step5Bar-code shipping tag
PTS120602B500RPU00
    13 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2016
  • Series
    PTS
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Output Type
    Analog
  • Current
    0.4mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.6%
  • Resistance @ 0°C
    500Ohms
  • Height
    550μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm