  • PTS60-12L-103A2
PTS60-12L-103A2
advertisement
Manufacturer No:
PTS60-12L-103A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTS60-12L-103A2
Package:
Datasheet:
PTS60-12L-103A2
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
Step5Bar-code shipping tag
PTS60-12L-103A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    LUG
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PTS
  • Size / Dimension
    Rectangular - 3.642Lx0.512W x 1.524 H 92.50mmx13.00mmx38.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    13mm
  • Base Part Number
    PTS60
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Adjustment Type
    Top
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    2
  • Travel Range
    60mm
  • Fader Type
    Dual
  • Height
    38.7096mm