  • PTV09A-2015F-B473
PTV09A-2015F-B473
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-2015F-B473
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTV09A-2015F-B473
Package:
Datasheet:
PTV09A-2015F-B473
Description:
POT 47K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-2015F-B473
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Snap in, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PTV09
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    47kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Base Part Number
    PTV09A
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    280°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.610 x 0.382 Face x 0.268 H 15.50mmx9.70mmx6.80mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm