  • PTV09A-2020S-B503
PTV09A-2020S-B503
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-2020S-B503
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTV09A-2020S-B503
Package:
Datasheet:
PTV09A-2020S-B503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-2020S-B503
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Snap in, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PTV09
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTV09A
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Working Voltage
    20V
  • Size Code
    3927
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    280°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.610 x 0.382 Face x 0.268 H 15.50mmx9.70mmx6.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm