  • PTV09A-4020F-A203
PTV09A-4020F-A203
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4020F-A203
HK JDW NO:
103-PTV09A-4020F-A203
Package:
Datasheet:
PTV09A-4020F-A203
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4020F-A203
  • Mount
    Brackets, Snap in, Through Hole
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    PTV09A
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    20V
  • Size Code
    3943
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    280°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Length
    11.4mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm