  • PTV09A-4030F-A102
PTV09A-4030F-A102
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-4030F-A102
HK JDW NO:
103-PTV09A-4030F-A102
Package:
Datasheet:
PTV09A-4030F-A102
Description:
POT 1K OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-4030F-A102
  • Mount
    Snap in, Through Hole
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    1kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.394 Face x 0.268 H 11.00mmx10.00mmx6.80mm
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm