  • PTV09A-5020F-A503
PTV09A-5020F-A503
advertisement
Manufacturer No:
PTV09A-5020F-A503
HK JDW NO:
103-PTV09A-5020F-A503
Package:
Datasheet:
PTV09A-5020F-A503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTV09A-5020F-A503
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    50kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Actuator Type
    Flatted
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.472 x 0.394 Face x 0.331 H 12.00mmx10.00mmx8.4mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm