  • PTV111-3415A-B104
PTV111-3415A-B104
advertisement
Manufacturer No:
PTV111-3415A-B104
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTV111-3415A-B104
Package:
Datasheet:
PTV111-3415A-B104
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV111-3415A-B104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    PTV
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTV111
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    3347
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.528 x 0.472 Facex0.295L 13.40mmx12.00mmx7.50mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm