  • PTV111-4420A-A503
PTV111-4420A-A503
advertisement
Manufacturer No:
PTV111-4420A-A503
HK JDW NO:
103-PTV111-4420A-A503
Package:
Datasheet:
PTV111-4420A-A503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTV111-4420A-A503
  • Mount
    Brackets, Snap in, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
    Tray
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    16.7mm
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    PTV111
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    3347
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.528 x 0.472 Face x 0.335 H 13.40mmx12.00mmx8.50mm
  • Length
    12mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm