  • PTV142B40E120AB204
PTV142B40E120AB204
advertisement
Manufacturer No:
PTV142B40E120AB204
HK JDW NO:
103-PTV142B40E120AB204
Package:
Description:
POT 200K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PTV142B40E120AB204
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    200kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    13.4mm
  • Base Part Number
    PTV142
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.646 x 0.551 Face x 0.323 H 16.40mmx14.00mmx8.20mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    14mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm