  • PTVS1-086C-H
PTVS1-086C-H
advertisement
Manufacturer No:
PTVS1-086C-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTVS1-086C-H
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 86VWM 99VC SMD
Step5Bar-code shipping tag
PTVS1-086C-H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Supplier Device Package
    2-DFN (8x6)
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C (TA)
  • Series
    PTVS
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    96V
  • Power - Peak Pulse
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1000A (1kA) (8/20μs)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    99V (Typ)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    86V