  • PTVS15-076C-TH
PTVS15-076C-TH
advertisement
Manufacturer No:
PTVS15-076C-TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTVS15-076C-TH
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
PTVS15-076C-TH
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 76V 2-Pin
Step5Bar-code shipping tag
PTVS15-076C-TH
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.580008g
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Axial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    9nF
  • Base Part Number
    PTVS15
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    10μA
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15000A 15kA 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    150V
  • Peak Pulse Current
    15kA
  • Reverse Standoff Voltage
    76V
  • Max Surge Current
    15kA
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    85V
  • Reverse Breakdown Voltage
    85V
  • Max Breakdown Voltage
    95V
  • Height
    17.5mm
  • Length
    24.15mm
  • Width
    16mm