  • PTVS6V5P1UTP,115
PTVS6V5P1UTP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS6V5P1UTP,115
HK JDW NO:
554-PTVS6V5P1UTP,115
Datasheet:
PTVS6V5P1UTP,115
Description:
TVS DIODE 6.5V 11.2V CFP5
Step5Bar-code shipping tag
PTVS6V5P1UTP,115
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.22V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    1.1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Base Part Number
    PTVS6V5
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Leakage Current
    250μA
  • Max Reverse Leakage Current
    250μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    53.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    53.6A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    7.22V