  • PTVS8V5P1UP,115
PTVS8V5P1UP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS8V5P1UP,115
HK JDW NO:
554-PTVS8V5P1UP,115
Datasheet:
PTVS8V5P1UP,115
Description:
TVS DIODE 8.5V 14.4V CFP5
Step5Bar-code shipping tag
PTVS8V5P1UP,115
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Base Part Number
    PTVS*P1UP
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    10μA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Peak Pulse Current
    41.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    41.7A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    9.92V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V