  • PV10-56RX-L
PV10-56RX-L
advertisement
Manufacturer No:
PV10-56RX-L
HK JDW NO:
583-PV10-56RX-L
Package:
Datasheet:
PV10-56RX-L
Description:
Ring Tongue Terminal 10-12AWG 32.77mm 13.21mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PV10-56RX-L
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Published
    2010
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Depth
    13.21mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    32.766mm
  • Width
    13.2mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.290 32.77mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm