  • PV18-10LFB-3K
PV18-10LFB-3K
advertisement
Manufacturer No:
PV18-10LFB-3K
HK JDW NO:
583-PV18-10LFB-3K
Package:
Datasheet:
PV18-10LFB-3K
Description:
Fork Terminal 18-22AWG 22.1mm 8.3mm Tin Strip
Step5Bar-code shipping tag
PV18-10LFB-3K
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Depth
    8.3mm
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.190 (4.83mm)
  • Length
    4.7498mm
  • Length - Overall
    0.187 4.75mm
  • Width - Outer Edges
    0.330 8.38mm