  • PV18-8R-MY
PV18-8R-MY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-8R-MY
HK JDW NO:
583-PV18-8R-MY
Package:
Datasheet:
PV18-8R-MY
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #8 CRIMP
Step5Bar-code shipping tag
PV18-8R-MY
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam
  • Pbfree Code
    yes
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.9mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Length
    23.114mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    0.910 23.11mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm