  • PVG3G203C01R00
PVG3G203C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG3G203C01R00
HK JDW NO:
103-PVG3G203C01R00
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Step5Bar-code shipping tag
PVG3G203C01R00
    8 Weeks
  • Mount
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.142 x 0.134 Face x 0.079 H 3.60mmx3.40mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    20kOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    PVG3G
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    2.0066mm