  • PVH-10V331MH80E-R2
PVH-10V331MH80E-R2
advertisement
Manufacturer No:
PVH-10V331MH80E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-PVH-10V331MH80E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
PVH-10V331MH80E-R2 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.77A @ 100kHz.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 24mOhm.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PVH-10V331MH80E-R2 Features
3.77A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PVH-10V331MH80E-R2 Applications
There are a lot of Elna America PVH-10V331MH80E-R2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PVH-10V331MH80E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PVH
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.77A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.77A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.409Lx0.409W 10.40mmx10.40mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C