  • PVR100AD-B3V0,115
PVR100AD-B3V0,115
advertisement
Manufacturer No:
PVR100AD-B3V0,115
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-PVR100AD-B3V0,115
Package:
SC-74, SOT-457
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVR100AD-B3V0,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PVR100A
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power - Max
    300mW
  • Output Voltage 1
    3V
  • Input Voltage (Min)
    5V
  • Input Voltage (Max)
    40V
  • Transistor Type
    NPN + Zener
  • Output Voltage1-Max
    3.3V
  • Output Voltage1-Min
    2.7V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    160 @ 100mA 1V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Voltage Tolerance-Max
    10%
  • Output Current1-Max
    0.1A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    45V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Adjustability
    FIXED
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.5mm