  • PWC1206-1K5F
PWC1206-1K5F
advertisement
Manufacturer No:
PWC1206-1K5F
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-PWC1206-1K5F
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 1.5kOhm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWC1206-1K5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    330mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Width
    3.2mm