  • PWR1913WR027J
PWR1913WR027J
advertisement
Manufacturer No:
PWR1913WR027J
HK JDW NO:
103-PWR1913WR027J
Datasheet:
PWR1913WR027J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR1913 Series, Wirewound, 27mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR1913WR027J
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    1913 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    27mOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    33V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    3.3mm
  • Construction
    Epoxy Resin
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
    4833
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm