  • PWR221-2FC15R0F
PWR221-2FC15R0F
advertisement
Manufacturer No:
PWR221-2FC15R0F
HK JDW NO:
103-PWR221-2FC15R0F
Package:
TO-221
Datasheet:
PWR221-2FC15R0F
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Thick Film,
Step5Bar-code shipping tag
PWR221-2FC15R0F
  • Package / Case
    TO-221
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -40°C~155°C
  • Series
    PWR221 F
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.157W 10.16mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Additional Feature
    RATED POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 50W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Epoxy
  • Base Part Number
    PWR221
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.5W
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    10mm
  • Size Code
    4016
  • Height
    18.288mm
  • Height Seated (Max)
    0.720 18.30mm