  • PWR4525W1R03J
PWR4525W1R03J
advertisement
Manufacturer No:
PWR4525W1R03J
HK JDW NO:
103-PWR4525W1R03J
Package:
4525 J-Lead
Datasheet:
PWR4525W1R03J
Description:
PWR4525 Series, Wirewound, 1.03Ohms, 2W, ±5%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR4525W1R03J
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    4525 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PWR4525
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.03Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W
  • Voltage - Rated
    173V
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    6.4mm
  • Base Part Number
    PWR4525
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Imperial)
    4525
  • Height
    5.0038mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    6.4008mm