  • PXA10VC56RMF60TP
PXA10VC56RMF60TP
advertisement
Manufacturer No:
PXA10VC56RMF60TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-PXA10VC56RMF60TP
Package:
Aluminum
Purchasing and Inquiry
PXA10VC56RMF60TP Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) of 31mOhm is observed in this electrical device.Supplying a load with 112μA current - leakage is possible.The dissipation factor for this part is 0.12 %.
PXA10VC56RMF60TP Features
a 31mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 112μA current - leakage
PXA10VC56RMF60TP Applications
There are a lot of United Chemi-Con PXA10VC56RMF60TP applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PXA10VC56RMF60TP
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm
  • Ripple Current
    2.25A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Current - Leakage
    112μA
  • Length
    6.3mm