  • PXD1024WS12
PXD1024WS12
advertisement
Manufacturer No:
PXD1024WS12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PXD1024WS12
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
PXD1024WS12
Description:
DC-DC CONV, ISO POL, 1 O/P, 10W, 830mA, 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PXD1024WS12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    10.16mm
  • Width
    25.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2005
  • Series
    PXD (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Pin Count
    6/5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    830mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    830mA
  • Output Power
    10W
  • Current - Output 1
    830mA
  • Max Output Power
    10W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    12V