  • PZM6.2NB1,115
PZM6.2NB1,115
advertisement
Manufacturer No:
PZM6.2NB1,115
HK JDW NO:
318-PZM6.2NB1,115
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 2μA @ 3V -65°C~150°C 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
PZM6.2NB1,115
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Base Part Number
    PZM6V2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2.17%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    2μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    2.3mV/°C