  • Q19P1BXXB12E
Q19P1BXXB12E
advertisement
Manufacturer No:
Q19P1BXXB12E
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-Q19P1BXXB12E
Package:
Metal
Datasheet:
Q19P1BXXB12E
Description:
INDICATOR 12V 19MM PROMINENT BLU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q19P1BXXB12E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    LED
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.75 (19.05mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    12V
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    10.00mm Dia
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    540 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Overall Height
    4.75mm