  • Q2-CB-1/16-01-SS1000FT
Q2-CB-1/16-01-SS1000FT
advertisement
Manufacturer No:
Q2-CB-1/16-01-SS1000FT
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-Q2-CB-1/16-01-SS1000FT
Package:
Datasheet:
Description:
HEATSHRINK 1/16"-1000' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q2-CB-1/16-01-SS1000FT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2008
  • Series
    Q2-CB
  • Feature
    Flame Retardant
  • Part Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    70°C
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.008 0.20mm