  • Q4008R456
Q4008R456
advertisement
Manufacturer No:
Q4008R456
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-Q4008R456
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
Q4008R456
Description:
Triacs 400V 8A 25-25-25mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q4008R456
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to Q4008R456.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    50mA
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    25mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    150V/us
  • Triac Type
    Standard
  • RMS On-state Current-Max
    8A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ