  • Q4016LH4TP
Q4016LH4TP
advertisement
Manufacturer No:
Q4016LH4TP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-Q4016LH4TP
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
Q4016LH4TP
Description:
ALTNSTR 400V 16A 35-35-35 MA TO2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q4016LH4TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Isolated Tab
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    Qxx16xHx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    ALTERNISTOR TRIAC
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    167A 200A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    400V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    475V/us
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • Holding Current-Max
    50mA
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    25V/us