  • Q6008N5RP
Q6008N5RP
advertisement
Manufacturer No:
Q6008N5RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-Q6008N5RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Q6008N5RP
Description:
LITTELFUSE Q6008N5RP Triac, 600 V, 50 mA, 20 W, 1.3 V, TO-263, 83 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q6008N5RP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to Q6008N5RP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    50mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    125V/us
  • Triac Type
    Standard
  • RMS On-state Current-Max
    8A