  • Q6F1BXXR24E
Q6F1BXXR24E
advertisement
Manufacturer No:
Q6F1BXXR24E
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-Q6F1BXXR24E
Package:
Datasheet:
Q6F1BXXR24E
Description:
INDICATOR 24V 6MM FLUSH RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q6F1BXXR24E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    2V
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Overall Height
    1mm
  • Lamp Color
    Red
  • Length
    27mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    DC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    24V
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Ingress Protection
    IP67
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.24 (6.10mm)