  • Q6R1CXXR12E
Q6R1CXXR12E
advertisement
Manufacturer No:
Q6R1CXXR12E
HK JDW NO:
67-Q6R1CXXR12E
Package:
Datasheet:
Q6R1CXXR12E
Description:
INDICATOR 12V 6MM RECESSED RED
Step5Bar-code shipping tag
Q6R1CXXR12E
    9 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Lug, Solder
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.24 (6.10mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    12V
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    40 mcd
  • Overall Height
    2.25mm