  • Q8006DH4
Q8006DH4
advertisement
Manufacturer No:
Q8006DH4
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-Q8006DH4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Q8006DH4
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q8006DH4
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to Q8006DH4.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • RMS Current (Irms)
    6A
  • Hold Current
    35mA
  • Trigger Device Type
    ALTERNISTOR TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    55A 65A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • RMS On-state Current-Max
    6A
  • Holding Current-Max
    15mA
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    25V/us