  • Q8P1CXXR24
Q8P1CXXR24
advertisement
Manufacturer No:
Q8P1CXXR24
HK JDW NO:
67-Q8P1CXXR24
Package:
Datasheet:
Q8P1CXXR24
Description:
INDICATOR 24V 8MM PROMINENT RED
Step5Bar-code shipping tag
Q8P1CXXR24
    9 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
    Q Series
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Type
    LED
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    24V
  • Current
    20mA
  • Viewing Angle
    100°
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    100 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Overall Height
    5.1mm