  • Q8R1CXXW24E
Q8R1CXXW24E
advertisement
Manufacturer No:
Q8R1CXXW24E
HK JDW NO:
67-Q8R1CXXW24E
Package:
Datasheet:
Q8R1CXXW24E
Description:
INDICATOR 24V 8MM RECESSED WHT
Step5Bar-code shipping tag
Q8R1CXXW24E
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Brass
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Forward Voltage
    24V
  • Luminous Intensity
    150 mcd
  • Millicandela Rating
    1600mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Reverse Voltage
    5V
  • Overall Height
    3mm
  • Number of LEDs
    1
  • Lamp Color
    White
  • Length
    44.75mm