  • QH08BZ600
QH08BZ600
advertisement
Manufacturer No:
QH08BZ600
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-QH08BZ600
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
QH08BZ600
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QH08BZ600
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QH08BZ600.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    11.1 ns
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    25pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    350A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Qspeed™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PD-CASE, SOFT FACTOR IS 0.7
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    44.6W
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.15V @ 8A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    2.6V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V