  • QJ4016NH6RP
QJ4016NH6RP
advertisement
Manufacturer No:
QJ4016NH6RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-QJ4016NH6RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
QJ4016NH6RP
Description:
ALTERNISTOR TRIAC 16A TO263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QJ4016NH6RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    167A 200A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    80mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    70mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A