  • QK025R5TP
QK025R5TP
advertisement
Manufacturer No:
QK025R5TP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-QK025R5TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
QK025R5TP
Description:
TRIAC 1KV 25A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QK025R5TP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to QK025R5TP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    TRIACs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Hold Current
    100mA
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Off State
    1kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    167A 200A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1000V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    200V/us
  • Triac Type
    Standard
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    5V/us