  • QR/P15-40S(50)
QR/P15-40S(50)
advertisement
Manufacturer No:
QR/P15-40S(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-QR/P15-40S(50)
Package:
Datasheet:
QR/P15-40S(50)
Description:
QR/P15 Series Receptacle, Female Sockets Crimp Gold Black 40 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -10°C~60°C Bulk CABLE AND PANEL
Step5Bar-code shipping tag
QR/P15-40S(50)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    CABLE AND PANEL
  • Shell Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QR/P15
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    40
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0