  • QS121XXB24
QS121XXB24
advertisement
Manufacturer No:
QS121XXB24
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-QS121XXB24
Package:
Datasheet:
Description:
LED Indicator;12mm;Plastic;Snap-In;Panel Mount;Fixed;Blue;24VDC;Solder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QS121XXB24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Material
    PC, Polycarbonate
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    QS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated
    24V
  • HTS Code
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Panel Cutout Dimensions
    0.47 (11.94mm)
  • Viewing Angle
    30°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    14.00mm Dia
  • Forward Voltage
    3.3V
  • Luminous Intensity
    800 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lamp Color
    Blue
  • Length
    38.5mm