  • QS18VP6LAF250Q5
QS18VP6LAF250Q5
advertisement
Manufacturer No:
QS18VP6LAF250Q5
HK JDW NO:
124-QS18VP6LAF250Q5
Package:
Datasheet:
QS18VP6LAF250Q5
Description:
10V~30V QS18 Series Adjustable Background Suppression 4-Pin -10°C~50°C
Purchasing and Inquiry
QS18VP6LAF250Q5 Overview
For reliable performance, set the temperature of the photoelectric sensor to -10°C~50°C. In order for these electronic components to function, they must be connected to a circuit or system with a voltage of zero. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 700μs is ideal. 4 pins must be connected to the photoelectric sensor to make it work. In order to operate, photoelectric sensor should have a current of 100mA at the output.
QS18VP6LAF250Q5 Features
Sensing Distance: 9.843 (250mm)
4 pins
Response Time: 700μs
Operating Temperature: -10°C~50°C
QS18 Series
QS18VP6LAF250Q5 Applications
  • Contrast sensors
  • Mechanical engineering
  • Luminescence sensors
  • Detecting colours
  • Passive infrared sensors
  • Measuring distance
  • Material handling
  • Logistics and materials handling
  • Counting small objects
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
Step5Bar-code shipping tag
QS18VP6LAF250Q5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    ABS
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Published
    2009
  • Series
    QS18
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    NEMA 6P, IP67
  • Output Configuration
    PNP - Dark-ON/Light-ON
  • Output Current
    100mA
  • Contact Current Rating
    15mA
  • Response Time
    700μs
  • Adjustment Type
    Adjustable
  • Sensing Distance
    9.843 (250mm)