  • QTE-020-05-L-D-A
QTE-020-05-L-D-A
advertisement
Manufacturer No:
QTE-020-05-L-D-A
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTE-020-05-L-D-A
Package:
Datasheet:
QTE-020-05-L-D-A
Purchasing and Inquiry
QTE-020-05-L-D-A Overview
QTE-020-05-L-D-A Features
Q Strip? QTE series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
Additional Feature: E.L.P., POLARIZED
QTE-020-05-L-D-A Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTE-020-05-L-D-A Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Embedded systems
  • Data Technology
  • Communication
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
QTE-020-05-L-D-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    LOCATING POSTS
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    Q Strip® QTE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    E.L.P., POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.73mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    18mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.718 18.24mm
  • Stack Height (Mating)
    19mm