  • QTE-040-06-L-D-A-K
QTE-040-06-L-D-A-K
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-06-L-D-A-K
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTE-040-06-L-D-A-K
Purchasing and Inquiry
QTE-040-06-L-D-A-K Overview
QTE-040-06-L-D-A-K Features
Q Strip? QTE series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
QTE-040-06-L-D-A-K Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTE-040-06-L-D-A-K Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Industrial Automation
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Transportation
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-06-L-D-A-K
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Depth
    6.73mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.837 21.26mm
  • Stack Height (Mating)
    22mm