  • QTE-060-07-H-D-A
QTE-060-07-H-D-A
advertisement
Manufacturer No:
QTE-060-07-H-D-A
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTE-060-07-H-D-A
Package:
Datasheet:
Description:
Conn High Speed Micro Plane HDR 120 POS Solder ST SMD Automotive
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QTE-060-07-H-D-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Q Strip® QTE
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    120
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.73mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    60mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.954 24.23mm
  • Stack Height (Mating)
    25mm