  • QTH-020-04-L-D-DP-A
QTH-020-04-L-D-DP-A
advertisement
Manufacturer No:
QTH-020-04-L-D-DP-A
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-QTH-020-04-L-D-DP-A
Purchasing and Inquiry
QTH-020-04-L-D-DP-A Overview
QTH-020-04-L-D-DP-A Features
Q Strip? QTH series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
QTH-020-04-L-D-DP-A Applications
There are a lot of Samtec Inc. QTH-020-04-L-D-DP-A Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Transportation
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
QTH-020-04-L-D-DP-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Q Strip® QTH
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Male
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.600 15.24mm
  • Stack Height (Mating)
    16mm