  • QXK2E105KTPTZH
QXK2E105KTPTZH
advertisement
Manufacturer No:
QXK2E105KTPTZH
HK JDW NO:
555-QXK2E105KTPTZH
Datasheet:
QXK2E105KTPTZH
Purchasing and Inquiry
QXK2E105KTPTZH Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 3kOhm.Electrical devices have 0.689 17.50mm lead spacing.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
QXK2E105KTPTZH Features
3kOhm equivalent series resistance (ESR)
QXK2E105KTPTZH Applications
There are a lot of Nichicon QXK2E105KTPTZH applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Switch mode power supplies
  • Satellite TV
  • Blocking
  • Filters
  • RF Modules
  • Coupling, decoupling
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
QXK2E105KTPTZH
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QXK-ZH
  • Size / Dimension
    0.807Lx0.339W 20.50mmx8.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    8.6mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    17.5mm
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3kOhm
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    8134
  • Voltage
    250V
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    14.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.642 16.30mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C