  • QXK2G684JTP7ZHFT
QXK2G684JTP7ZHFT
advertisement
Manufacturer No:
QXK2G684JTP7ZHFT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXK2G684JTP7ZHFT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXK-ZH 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXK2G684JTP7ZHFT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXK-ZH
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.374W 26.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.921 23.40mm
  • Length
    26mm
  • Width
    9.5mm